تبلیغات
آزاد اندیـشــی - SAINTPETERSBURG
آزاد اندیـشــی
id telegram=task75
درباره

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
این وبلاگ در جهت آشکار کردن چهره واقعی وهابیت و نقدی بر مطالب و افکار آنان در رسانه های ماهواره ای ایجاد گردیده است.
آخرین اخبار و حواشی شبکه های ماهواره ای وهابیت (نور، کلمه، وصال) را از ما بخواهید.
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله سلم فرمودند:
در نجد (اطراف شهر ریاض - مرکز عربستان فعلی - ومحل ظهور فرقه ی وهابیت) تمام زلزله ها وفتنه هاست و شــــــــــــــاخ شیـــــــــــــطان از آنجا طلوع خواهد کرد.

صحیح بخاری جلد 8 صفحه ی 95 حدیث 7094 کتاب الفتن، باب 16 ، باب قول النبی (ص): الفتنه من قبل المشرق

حقیر در جهت اتحاد مسلمین نقد وهابیت{سلفیه-اهل حدیث} را ضروری میدانم.
فلذا در این جهت کتب شیخ محمد بن عبدالوهاب را نقد میکنم و همزمان بعضی شبهات را نیز اجمالا پاسخ می دهم .لازم بذکر است عقاید مشترک اهل سنت براساس منابع اهل تسنن است.
تماشیا مع الانتقادات الموجهة إلى الوحدة الإسلامیة الوهابیة
این ویلاگ به جهت افزایش بصیرت منتظران ظهور ، عاشقان ولایت و دوستان طراحی شده است.سعی می شود که تمامی مسائل مهدویت حرکت های اسلامی و احکام و پاسخ سوالات مراجعه کنندگان به این وبلاگ در پایان هر هفته ذکر شود. امیدوارم که این مطالب موجب تغییر و تحول اساسی در تمامی حالات روحی و روانی شما گردد.در ضمن در بخش پیوندها سایت مراجع عالی قدر ارائه شده تا به مسائل شرعی شما سروران نیز پاسخ داده شود. از سایت های معتبری که در قسمت پیوند ها ارائه شده حتما استفاده کنید که میتوانند بسیار مفید واقع شوند.
راهنمایی ها و نظرات شما باعث شادی و مسرت قلب این بنده حقیر می گردد.
اللهم عجل لولیک الفرج
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
تدبّر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما کثیف ترین دین درجهان چیست؟؟؟
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
جستجو


دانشنامه مهدویت
مهدویت امام زمان (عج)
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
مهدویت امام زمان (عج) پخش زنده حرم


!-- Bivafa Va Alireza25 -->

کد متحرک کردن عنوان وب

ابر برچسب ها


سنت پترزبورگ  SAINTPETERSBURG

ج 4600000نفر

دومین شهر بزرگ روسیه، قبلاً به نام پترزپورگ، سپس پتروگراد بود. سنت پترزبورگ پایتخت روسیه تا سال 1917 بود و هنوز مهمترین بندر روسیه است.
این شهر بندری در دهانه رود نوا
NEVE و در ابتدای خلیج فنلاند واقع و در حقیقت بر مجموعه‌ای بیش از صد جزیره گلی در دلتا با بیش از 400 پل قسمت های مختلف شهر به هم مرتبط می‌باشد.
پطربزرگ شهر (سنت پترزبورگ) را در سال 1712 بنا کرد، که با راههای آبی مرتبط و مجهز شده. از آغاز قرن 18قصرهای باشکوه و زیبا، میدانها و بناهای بزرگ دیگر که اینک محل موزه‌ها و مؤسسات علمی است درین شهر بنا گردید.
تولید کشتی، توربین، وسایل حمل و نقل، تراکتور، پارچه بافی، کاغذسازی و صنایع شیمیائی از صنایع شهر سنت پترزبورگ می‌باشد.
سنت پترزبورگ از میان اولین بنادر اروپای شرقی بود که انقلاب صنعتی در آن راه یافت بعدها مرکز انقلاب سیاسی گشت که منتهی به برقراری حکومت کمونیستی روسیه گردید. امروزه روسیه در دریای بالتیک بندرهائی دارد، اما سنت پترزبورگ هنوز هم مهم می‌باشد با این حال بندر آن در سال 2تا 3 ماه یخ می‌بندد.
از سال 1924 سنت پترزبورگ نامیده شد. این شهر در سال 1703 به وسیله پطر اول تأسیس گردید در ابتدای حکومت کمونیستی پایتخت بود آنگاه به مسکو در سال 1918 انتقال یافت از لحاظ تأسیسات صنعتی و علمی و سیاسی این شهر اهمیت بسیار دارد. دانشگاه سنت پترزبورگ در سال 1918 تأسیس گردید و اکنون بیش از 12دانشکده دارد. 17
سنت پترزبورگ در منابع ایرانی و عربی به نام سن پطرزبورک و سن پطرزبورغ و در منابع قدیمی روسی به نام سانکت پتربورخ آمده و تا سال 1914 میلادی به همین نام خوانده می‌شده است. پس از آن تا سال 1924 میلادی نام پتروگراد و از این سال به بعد نام لنینگراد به خود گرفت. پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق مجدداً نام قدیمی خود را بازیافت و اکنون نام این شهر سنت پترزبورگ است.
سنت پترزبورگ یکی از شهرهای مهم و مراکز صنعتی، علمی و فرهنگی شوروی سابق و روسیه‌ی کنونی محسوب می‌شود. این شهر مرکز تقاطع راههای زمینی و بندری و از بندرگاههای مهم این جمهوری است. سنت پترزبورگ در طول تاریخ مرکز خیزشهای مردمی و مرکز انقلاب اکتبر سال 1917 میلادی و یک شهر قهرمان در دوران جنگ جهانی دوم بوده است. این شهر در سالهای 1712 میلادی تا 1728 میلادی و از 1732 تا 1918 میلادی پایتخت روسیه و از سال 1927 مرکز ایالت لنینگراد در جمهوری فدراتیو روسیه بود.
در این شهر بیش از 40 رودخانه و قریب 20کانال جریان دارد که مجموع طول آنها به بیش از 160کیلومتر می‌رسد. پدیده‌ی شبهای سفید که در جهان معروف است در نیمه‌ی اول تابستان در این شهر به وقوع می‌پیوندد. روشنترین شبهای سفید از 11ژوئن تا 2ژوئیه می‌باشد به نحوی که در نیمه‌های شب و در فضای آزاد می‌توان کتاب و روزنامه خواند. وسعت شهر 570کیلومتر مربع (58کیلومتر آن آبی است) می‌باشد که کلاً با شهرهای ایالتی به 1350 کیلومتر مربع می‌رسد.
با احیای مجدد شهر سنت پترزبورگ پنجره‌ای به اروپا باز شد. این نقطه‌ی پایان مبارزات روسیه به خاطر راهیابی به دریای بالتیک که منافع سیاسی و بازرگانی روسیه را در برداشته است، می‌باشد. ساختمان پایتخت جدید به سرعت و تمام قوا و براساس نقشه‌ها و طرح‌های جدید آغاز گردید. در بنای این شهر، معماران روسی، ایتالیایی و فرانسوی شرکت داشته و صدها هزار سرباز و دهقان فراری از سراسر روسیه در احداث شهر سنت پترزبورگ سهیم بوده‌اند. ایجاد شهر سنت پترزبورگ نشاندهنده‌ی خلاقیت و هنر ملت روس است.
در اواخر سده‌ی 18 تعداد مؤسسات صنعتی این شهر به بیش از 160 واحد رسید و جمعیت شهر افزایش یافت. به نحوی که در سال 1725 میلادی به 95 هزار نفر و در سال 1800 میلادی به 220هزار نفر رسید.
سنت پترزبورگ از سال 1712 میلادی پایتخت روسیه بود، خانواده‌های سلطنتی و دربار آنها در این شهر اقامت داشته‌اند. این شهر مرکز فرهنگ و علوم پیشرفته‌ی زمان خود و محل تجمع و تمرکز گروهها، مجامع و افکار پیشرو و خیزشهای انقلابی بوده است. در اوایل سده‌ی 18میلادی در این شهر مؤسسات علمی و آموزشگاههای عالی فعالیت گسترده‌ای داشته و در این شهر مجله‌ها و روزنامه‌ها منتشر می‌شده است. از نیمه‌ی دوم قرن 18میلادی بسیاری از آثار نویسندگان و متفکران برجسته در این شهر انتشار می‌یافت و جریانهای انقلابی فعالیتهای وسیعی در پتروگراد مرکز فعالیتهای سیاسی و انقلابی کمونیستها بود و کلیه‌ی جنبشهای انقلابی سراسر روسیه و قفقاز و ماوراء قفقاز و دیگر نقاط تحت تسلط تزارها در این شهر هدایت می‌شد. این شهر در اوایل تشکیل دولت کمونیستی و پس از پیروزی انقلاب اکتبر سال 1917 میلادی پایتخت شوروی سابق بود. در حال حاضر سنت پطرزبورگ از نظر توان صنعتی در جمهوری فدراتیو روسیه مقام بالایی دارد و دومین شهر پس از مسکو به حساب می‌آید.
فرهنگ و علوم: با بنیانگذاری شهر سنت پترزبورگ چندین مدرسه و آموزشگاه عالی برای تربیت متخصصان مورد نیاز در این شهر تأسیس گردید. آکادمی علوم دریایی در سال 1715 میلادی، مدرسه‌ی عالی مهندسی در سال 1719 میلادی، مدرسه‌ی عالی توپخانه در سال 1721 میلادی و بسیاری از مدارس دیگر نیز تأسیس شد.
شهر سنت پترزبورگ یکی از بزرگترین مراکز علوم شوروی سابق و روسیه کنونی است. فرهنگستان علوم این شهر در سال 1725 میلادی تأسیس گردید و دانشمندان برجسته‌ای چون لافانولف و دیگران در این فرهنگستان فعالیت داشته‌اند. هم اکنون تعداد مراکز علمی در این شهر به صدها واحد می‌رسد.
دانشگاه سنت پترزبورگ یکی از دانشگاههای بزرگ روسیه و دارای شعبه‌هایی در تمامی زمینه‌های علمی و فرهنگی است. از جمله این شعبه‌ها، شعبه‌ی شرق شناسی و ایران شناسی این دانشگاه است که ایران شناسان و شرق شناسان برجسته‌ای چون ژوکوفسکی در آنجا فعالیت داشته و دارند. تدریس زبان فارسی در دانشکده‌ی خاورشناسی از سال 1818 میلادی آغاز گردید و از آن زمان تاکنون پیوسته ادامه دارد. از سال 1863 میلادی تدریس زبان اوستائی و زبان فارسی کهن (خط میخی هخامنشی) و زبان پهلوی در ای دانشکده آغاز شد و در حال حاضر نه تنها به آموزش زبان و ادبیات کهن ایرانی بلکه به آثار و تاریخ ایران معاصر نیز می‌پردازند.
در کتابخانه‌های قدیمی این شهر و بخصوص در کتابخانه‌ی دانشکده‌ی خاورشناسی و بخش ایران شناسی، آثار و کتابهای خطی فارسی نگهداری می‌شود. در حال حاضر کلکسیون کتب خطی فارسی در این شهر نگهداری می‌شود و شامل هفت هزار جلد کتاب قدیمی است. بزرگترین کلکسیون کتب خطی متعلق به انستیتو ملل آسیاست که در سال 1813 میلادی تأسیس شده است. این انستیتو که در جنب فرهنگستان علوم تأسیس گردیده سابقاً موزه‌ی آسیا نام داشته است. در حال حاضر در این کلکسیون قریب پنج هزار جلد کتاب خطی وجود دارد. کلکسیون دوم مربوط به آثار نقاشی و خطاطی کتابخانه‌ی عمومی به نام سالتیکوف شجدرین است و کلکسیون سوم به کتابخانه‌ی دانشکده‌ی شرق شناسی دانشگاه این شهر تعلق دارد. این کتابخانه در سال 1819 میلادی تأسیس گردیده و در حال حاضر دارای 940 جلد کتاب قدیمی فارسی است. این مجموعه، نادرترین و پرارزشترین مجموعه‌ی فارسی جهان را تشکیل می‌دهد.
مراکز دیدنی و موزه‌ها: شهر سنت پترزبورگ کنونی بر روی 101 جزیره قرار دارد. مجموعه پلهای بی‌شماری که بر فراز رودخانه‌ها و نهرها و کانالهای این شهر توسط معماران و مهندسان ساخته شده‌اند بر زیبایی شهر می‌افزایند. در سالهای دهه‌ی هشتاد سده‌ی 17 میلادی بر روی رودخانه‌ی فانتانکا هفت پل آجری و سنگی ساخته شده بود که در حال حاضر فقط دو پل از آنها باقی مانده است. این شهر دارای طاق نماها و طاق نصرتهای بسیار زیادی است که یکی از آنها دروازه‌ی طاقی به نام مسکو است.
میدان کاخ: محوطه‌ی روبروی کاخ زمستانی و محل کنونی موزه‌ی معروف آرمیتاژ. مجموعه‌ی هماهنگی از ساختمانها را در بردارد که توسط معماران چیره دست در اواخر سده‌ی 18میلادی و اوایل سده‌ی 19میلادی بنا شده است.
کاخ زمستانی که در سالهای 1754 تا 1762 میلادی بنا شده است، ساختمان دو طبقه‌ی عظیمی است که دور تا دور آن را ستونهای غول پیکر احاطه کرده اند. تنوع فرمها و مجسمه‌های فراوان و تزئینات و گچ بریهای پر نقش و نگار و رنگ‌آمیزی دلشاد، تصویرهای زیبایی را به وجود آورده‌اند که گواه بر عظمت و شکوه این کاخ می‌باشند. در حال حاضر این کاخ به موزه اختصاص یافته است و موزه‌ی معروف آرمیتاژ که یکی از غنی‌ترین و بزرگترین موزه‌های جهان است در این محل است.
یکی از ویژگیهای خاص این موزه غرفه‌ی فرهنگ و تمدن ایران است که جای خاصی دارد و اشیای گرانبها و عتیقه، آثار هنری تاریخی و باستانی بسیاری از تمدن و فرهنگ ایران در آنجا به نمایش گذاشته شده است. وجود موزه‌ی آرمیتاژ در محل کاخ زمستانی ارزش و اهمیت این بنا را دو چندان ساخته است.
در سالهای 1819 تا 1829 میلادی در سمت مقابل میدان کاخ و روبروی کاخ زمستانی، بنایی برای ستاد کل و وزارت امور خارجه ساخته شد که به وسیله‌ی طاق نصرت به کاخ زمستانی وصل می‌گردید. این ابنیه ضمن تجسم سیمای پرارزش و زیبای معماری کلاسیک، سبک باروک را در خود تلفیق کرده و معمار آن توانسته است آنها را در یک مجموعه‌ی هماهنگ ارایه نماید. طاق نصرت نیز همانند ستون افتخار داخل میدان به نام الکساندر فسکایا به پاس پیروزی لشکریان روسیه بر ناپلئون در جنگ 812 میلادی برپا شده است. این ستون افتخار از سنگ یک پارچه گرانیت و به ارتفاع 5/47 متر در وسط میدان، منظره‌ی ساختمانها و ابنیه‌ی اطراف را کامل نموده و زیبایی خاصی به میدان داده است.
سنت پترزبورگ همچنین دارای پارکها و مراکز دیدنی و تفریحی فراوانی است که هر کدام در نوع خود بسیار جذاب می‌باشند. این شهر به داشتن خیابانهای عریض ماند خیابان‌های ساحلی نوا و نفسکی پروسیکت نیز معروف و مشهور است. بیشتر ابنیه‌ی زیبای سده‌ی 18 و 19 میلادی این شهر از آسیب محفوظ مانده است. کلیسای این شهر، مرکز کلیسای ارتدوکس است. از آثار دیگر و جالب این شهر کلیسای جامع سن ایزاک متعلق به سال 1858 میلادی و مجسمه‌ی سوار بر اسب پتر کبیر (سین سوار) است. قدیمی‌ترین بناهای این شهر قلعه‌ی قدیس پطرس و قدیس بوس می‌باشد که در سال 1703 میلادی ساخته شده و در جزیره‌ای در رود نوا قرار دارد. این قلعه‌ها در دوره‌ی روسیه‌ی تزاری از زندانهای مخوف سیاسی بود و نویسندگان و روشنفکران برجسته‌ای چون داستایوفسکی و چرنیشوفسکی در آنجا زندانی بودند. این قلعه‌ها اکنون به موزه تبدیل شده است. از دیگر نقاط دیدنی سنت پترزبورگ می‌توان کلیسای جامع سن پطروسن پل، کاخ زمستانی پطر کبیر، ستون یادبود الکساندر، صومعه‌ی الکساندر نفسکی، موزه‌ی روسیه، موزه‌ی آکادمی هنرها، موزه‌ی تاریخ نشر سنت پطرزبورگ، موزه‌ی تاریخ سیاسی روسیه، موزه‌ی هنرهای تئاتر و موسیقی، موزه‌ی انسان شناسی، موزه‌ی نژاد شناسی و جانور شناسی، و اپراها و باله‌ها و دراما تئاترهای متعدد را نام برد. 26
در ساختمانهایی از کاخ سابق میخائیلوسکی، موزه روسیه سنت پترزبورگ موزه‌ی مرکزی هنر و فرهنگ روسی در معرض نمایش می‌باشد. ساختمان اصلی هنر از قرن دهم از دوره انقلاب، شامل یک مجموعه جامع نقاشی و مجسمه از قرن 18 و قرن 19 و یک مجموعه عالی از اوایل هنر روسی با شمایل از قرن 12-14 از این گذشته در این موزه نقاشی از پرتره‌ها و یک موزه مردم نگاری است.