تبلیغات
آزاد اندیـشــی - وهابیت نوگرا
آزاد اندیـشــی
id telegram=task75
درباره

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
این وبلاگ در جهت آشکار کردن چهره واقعی وهابیت و نقدی بر مطالب و افکار آنان در رسانه های ماهواره ای ایجاد گردیده است.
آخرین اخبار و حواشی شبکه های ماهواره ای وهابیت (نور، کلمه، وصال) را از ما بخواهید.
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله سلم فرمودند:
در نجد (اطراف شهر ریاض - مرکز عربستان فعلی - ومحل ظهور فرقه ی وهابیت) تمام زلزله ها وفتنه هاست و شــــــــــــــاخ شیـــــــــــــطان از آنجا طلوع خواهد کرد.

صحیح بخاری جلد 8 صفحه ی 95 حدیث 7094 کتاب الفتن، باب 16 ، باب قول النبی (ص): الفتنه من قبل المشرق

حقیر در جهت اتحاد مسلمین نقد وهابیت{سلفیه-اهل حدیث} را ضروری میدانم.
فلذا در این جهت کتب شیخ محمد بن عبدالوهاب را نقد میکنم و همزمان بعضی شبهات را نیز اجمالا پاسخ می دهم .لازم بذکر است عقاید مشترک اهل سنت براساس منابع اهل تسنن است.
تماشیا مع الانتقادات الموجهة إلى الوحدة الإسلامیة الوهابیة
این ویلاگ به جهت افزایش بصیرت منتظران ظهور ، عاشقان ولایت و دوستان طراحی شده است.سعی می شود که تمامی مسائل مهدویت حرکت های اسلامی و احکام و پاسخ سوالات مراجعه کنندگان به این وبلاگ در پایان هر هفته ذکر شود. امیدوارم که این مطالب موجب تغییر و تحول اساسی در تمامی حالات روحی و روانی شما گردد.در ضمن در بخش پیوندها سایت مراجع عالی قدر ارائه شده تا به مسائل شرعی شما سروران نیز پاسخ داده شود. از سایت های معتبری که در قسمت پیوند ها ارائه شده حتما استفاده کنید که میتوانند بسیار مفید واقع شوند.
راهنمایی ها و نظرات شما باعث شادی و مسرت قلب این بنده حقیر می گردد.
اللهم عجل لولیک الفرج
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
تدبّر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما کثیف ترین دین درجهان چیست؟؟؟
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
جستجو


دانشنامه مهدویت
مهدویت امام زمان (عج)
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
مهدویت امام زمان (عج) پخش زنده حرم


!-- Bivafa Va Alireza25 -->

کد متحرک کردن عنوان وب

ابر برچسب ها


وهابیت نوگرا

 

برای تبیین دیدگاه این جریان لازم است نگاهی گذرا به شکل گیری نظام سیاسی عربستان سعودی داشته باشیم تا روند دگرگونی ها را بهتر باز شناسیم. نظام سیاسی عربستان پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی شکل گرفت.[1]

چنان که پیش تر در مراحل شکل گیری و پیدایش وهابیت به طور مفصل بیان شد، این دولت حاصل ائتلاف دو خانواده آل شیخ (محمد بن عبدالوهاب) و آل سعود بود. مرگ ابن سعود (1765م) و مرگ پسر عبدالوهاب (1792م) نیز موجب ایستایی در گسترش «دعوت» وهابی ها نشد. در واقعّ، وهابیت و آل شیخ، مشروعیت سیاسی حکومت آل سعود را فراهم کردند.

وهابی ها با جمود فکری و اندیشه های خوارج گونه، خود را در خدمت هدف های آل سعود قرار دادند و در راه آرمان به اصطلاح شرک زدایی وهابیت و مخالفت با بدعت های ایجاد شده در اسلام کوشیدند.

آل سعود نیز با بهره­گیری از این انگیزه­ها، رفتار سیاسی قدرت­طلبانه و خشن خویش را هویت بخشید. در واقع، تاریخ آل سعود، مشحون از جان فشانی وهاب­هاست.[2] بدین ترتیب، آنها به گونه­ای شگفت­انگیز به انگیزه­های قدرت طلبی آل سعود، رنگ قداست و خلوص مذهبی بخشیدند. افزون بر این، وقتی این جنبش به نظام و دولت تبدیل شد. وسیله توجیه شرعی و مشروعیت دینی آن را فراهم ساختند به طور متقابل، پس عبدالوهاب نیز از قدرت سیاسی دولت ایجاد شده، در راستای گسترش عقاید و باورهای ابداعی خویش مدد جست. او حتی با توسل به تهدید، قتل و غارت، باورهای خویش را بر دیگر فرقه های اهل سنت و نیز شیعیان تحمل کرد.

در نهایت، عبدالعزیز توانست کشوری یک پارچه و حکومتی واحد را در جامعه پراکنده و قبیله ای عربستان ایجاد کند. البته پس از گذشت چند دهه، به دلیل وابستگی وهابیت به استکبار جهانی، نفوذ وهابیان در ارکان نظام حکومتی عربستان، از میان رفتن حقوق شهروندان و افزایش اعتراض عالمان دینی، نخبگان سیاسی و فرهنگی و به طور کلی، عامه مردم، دچار گستگی شده است.

امروزه، اندیشه های جدیدی با ساختاری نو در وهابیت پیدا شده است. البته در پی شکل گیری عربستان کنونی، با کوشش جنبش اخوان و عبدالعزیز، اختلاف هایی میان آل سعود و آل شیخ بروز کرد که بیشتر، برخاسته از واپس گرایی، انعطاف ناپذیری و عقل زدایی آیین وهابیت و تأکید بر نقل گرایی و مخالفت آن با مظاهر تمدن جدید غربی بوده است؛ مسئله ای که پذیرش کامل آن با فروپاشی نظام حکومتی آل سعود برابر بود و طبیعی است که هرگز پذیرفته نخواهد شد. در پی مخالفت های قبیله های مطیر، عتیبه و عجمان که فشار و تحمیل های دولت را مخالف منافع خویش ارزیابی می کردند و از پشتیبانی بریتانیا برخوردار بودند، بسیاری از جمعت اخوان وهابی نیز به جمع مخالفان پیوستند.[1]- درباره چگونگی شکل گیری نظام سیاسی عربستان نک: فوبلیکویک و دیگران، تاریخ معاصر کشورهای عربی، برگردان: محمد حسین روحانی، تهران، توس، 1376، صص165-206.

[2]- نک: وهابیان، ص375.