تبلیغات
آزاد اندیـشــی - هویت جدید وهابیت امروز
آزاد اندیـشــی
id telegram=task75
درباره

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
این وبلاگ در جهت آشکار کردن چهره واقعی وهابیت و نقدی بر مطالب و افکار آنان در رسانه های ماهواره ای ایجاد گردیده است.
آخرین اخبار و حواشی شبکه های ماهواره ای وهابیت (نور، کلمه، وصال) را از ما بخواهید.
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله سلم فرمودند:
در نجد (اطراف شهر ریاض - مرکز عربستان فعلی - ومحل ظهور فرقه ی وهابیت) تمام زلزله ها وفتنه هاست و شــــــــــــــاخ شیـــــــــــــطان از آنجا طلوع خواهد کرد.

صحیح بخاری جلد 8 صفحه ی 95 حدیث 7094 کتاب الفتن، باب 16 ، باب قول النبی (ص): الفتنه من قبل المشرق

حقیر در جهت اتحاد مسلمین نقد وهابیت{سلفیه-اهل حدیث} را ضروری میدانم.
فلذا در این جهت کتب شیخ محمد بن عبدالوهاب را نقد میکنم و همزمان بعضی شبهات را نیز اجمالا پاسخ می دهم .لازم بذکر است عقاید مشترک اهل سنت براساس منابع اهل تسنن است.
تماشیا مع الانتقادات الموجهة إلى الوحدة الإسلامیة الوهابیة
این ویلاگ به جهت افزایش بصیرت منتظران ظهور ، عاشقان ولایت و دوستان طراحی شده است.سعی می شود که تمامی مسائل مهدویت حرکت های اسلامی و احکام و پاسخ سوالات مراجعه کنندگان به این وبلاگ در پایان هر هفته ذکر شود. امیدوارم که این مطالب موجب تغییر و تحول اساسی در تمامی حالات روحی و روانی شما گردد.در ضمن در بخش پیوندها سایت مراجع عالی قدر ارائه شده تا به مسائل شرعی شما سروران نیز پاسخ داده شود. از سایت های معتبری که در قسمت پیوند ها ارائه شده حتما استفاده کنید که میتوانند بسیار مفید واقع شوند.
راهنمایی ها و نظرات شما باعث شادی و مسرت قلب این بنده حقیر می گردد.
اللهم عجل لولیک الفرج
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
تدبّر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما کثیف ترین دین درجهان چیست؟؟؟
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
جستجو


دانشنامه مهدویت
مهدویت امام زمان (عج)
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان

ابزار و قالب وبلاگ

کاربردی
مهدویت امام زمان (عج) پخش زنده حرم


!-- Bivafa Va Alireza25 -->

کد متحرک کردن عنوان وب

ابر برچسب ها


هویت جدید وهابیت امروز

آنچه امروزه به نام وهابیت ترویج می­شود، با آنچه بنیان گزارش بیان می کرد و حتی آنچه یک قرن و نیم بعد که ابن عبدالعزیز به زور شمشیر حاکیمت بخشید، تفاوت دارد. آنچه امروزه، در عمل و در صحنه حضور دارد و تبلیغ می شود و با تشیّع و انقلاب اسلامی به مقابله برخاسته، وهابیتی است که به کلی با آنچه در اصل وجود داشته است، تفاوت دارد. توضیح آنکه وهابیت در شکل اصلی اش مجموعه ای بسیار خشک و خشن است که حتی در سرزمین های عقب افتاده عربستان کنونی نیز پذیرفتنی و اجرا شدنی نیست تا چه رسد به مناطق دیگر.

از این رو، وهابیت، امروز هویتی جدید به خود گرفته که برخاسته از ضرورت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کنونی است. هر چند وهابیت در ذات خود، حتی در شکل خالص و اولیه‏اش، یک مجموعه مثبت نبوده و نیست و همواره منفی و در پی ویران کردن نشانه های اسلامی بوده است.

با این حال، وهابیت امروزی تحت فشار حاکمان تفسیر می شود تا بتواند پاسخ گوی نیازهای امروز باشد. چند سال پیش، فهد با راه انداختن کنفراسی از «عقلایی کردن شریعت اسلام» و تطبیق اسلام با نیازهای زندگی مدرن و ضرورت های جدید دفاع کرد. این مسئله مورد پذیرش عالمان وهابی نیز قرار گرفت.[1] مسئله ای که به طور کامل، در تباین و تضاد با آموزه های محمد بن عبدالوهاب و عالمانی مانند: ابن تیمیه، ابن قیم جوزی و ابن حنبل است. بنابراین، وهابیت دهه 80 و دهه معاصر، وهابیتی به شدت تعدیل شده است تا با اقتصاد و فرهنگ غرب در تضاد نباشد و به گونه ای ظواهر شعایر اسلامی را نیز رعایت کند.دلیل تحول وهابیت اولیه را باید در ضعف بنیان های اولیه و عقل ستیزی آن و نیز در ایدئولوژی حکومتی شدن جامعه عربستان سعودی دانست. از این رو، آن بخش از آموزه های وهابیت مانند: تکنولوژی نظامی و ارتباط با غرب که سبب مزاحمت و بسته شدن دست حاکمان می شد، تعدیل گردید.[2] به هر حال، به علت گسترش وسایل ارتباطی و پیشرفت تکنولوژی، وابستگی دولت ها و ملت ها در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، علمی، و تأثیر پذیری ملت ها و دولت ها از یکدیگر، بسیاری از آداب و رسوم و باورها دستخوش دگرگونی های بنیادین گردیده است و دیگر واپس گرایی جاهلی و قرون وسطایی و اندیشه های خرافی و جمود اندیشی، حرفی برای گفتن ندارد.

وهابیت که بر پایه واپس­گرایی فکری استوار است، از این قاعده مستثنا نیست و چاره ای جز عقب نشینی و تعدیل آرا و دیدگاه­هایش ندارد. از این رو، وهابیت امروز ناگزیر است دست کم بخشی از آموزه­های محمد بن عبدالوهاب را که با زور شمشیر و قتل عام مردم بی­گناه بر مردم مسلمانان تحمیل کرده بود، نادیده بگیرد، زیرا ملت­ها در این قرن، زندگی مدرن ماشینی را تجربه می­کنند و حاضر نیستند در برابر واپس­گرایی محمد بن عبدالوهاب که با هر چیز تازه مانند: تلگراف با سیم یا بی­سیم، موتور و اتومبیل و هواپیما به شدت مخالفت می­کرد و آنها را بدعت و بر خلاف دین می­انگاشت، سر تعظیم فرود آورند.[1]- نک: داود آقایی، سیاست و حکومت در عربستان سعودی، تهران، نشر کتاب سیاست، 1368، چ1، صص41-48.

[2]- نک: ابراهیم برزگر، تحولات سیاسی- اجتماعی عربستان سعودی، فصلنامه خاورمیانه، مرکز پژوهاش های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه، ش4، سال دوم، ش1، صص140 و 144.